Ανακοινώσεις

«ΓΕΩΡΓΙΑΝΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ»: ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΗΝ ΤΥΦΛΙΔΑ ΓΕΩΡΓΙΑΣ (27.2.2020)

Δείτε  εδώ την ανακοίνωση του Εθνικού Κέντρου Χειρογράφων Korneli Kekelidze της Γεωργίας, σχετικά με χρηματοδοτούμενη συμμετοχή στο 6ο Διεθνές Θερινό Σχολείο, με τίτλο «Georgian  Manuscript», που διοργανώνει στις εγκαταστάσεις του στην Τιφ

ΒΡΑΒΕΙΟ "ΒΙΡΓΙΝΙΑ ΜΑΝΑΣΑΚΗ" ΓΙΑ Υ.Δ. (31.12.2019)

Δείτε  εδώ  την προκήρυξη του 2ου Βραβείου "Βιργινία Μανασάκη" του Ενιαίου Συνδέσμου Διαχείρισης Απορριμάτων Κρήτης (ΕΣΔΑΚ), που απευθύνεται σε Υ.Δ. ελληνικών ΑΕΙ, των οποίων η χρονολογία ορισμού της τριμελούς συμβουλευτικής επιτροπής να είναι μετά την 1η Οκτωβρίου 2014.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΔΙΪΔΡΥΜΑΤΙΚΗΣ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΜΕ ΣΥΝΕΠΟΠΤΕΙΑ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΗΣ (31.1.2020)

Δείτε  εδώ την πρόσκληση του Ελεύθερου Πανεπιστημίου του Βερολίνου (Freie Universitat Berlin-FUB), το οποίο από κοινού με το Κρατικό Πανεπιστήμιο της Αγίας Πετρούπολης (St. Petersburg State University-SPbU) διαθέτουν 2 θέσεις για εκπόνηση κοινής (joint) μεταδιδακτορικής έρευνας σε οποιοδήποτε επιστημονικό πεδίο και σε θεματικές που είτε θεραπεύονται και από τα δύο ιδρύματα είτε αλληλοσυμπληρώνονται μεταξύ τους.

Μετεγγραφές Ακαδημαϊκού Έτους 2019-2020-Υποβολή δικαιολογητικών από 21.11.2019 (10:00) έως και 2.12.2019

Οι δικαιούχοι μετεγγραφής στις Σχολές/τα Τμήματα του ΑΠΘ καλούνται να προχωρήσουν στην καταχώρηση στοιχείων στο ηλεκτρονικό σύστημα www.register.auth.gr από 21.11.2019 (10:00 π.μ) έως και 02.12.2019 και στη συνέχεια, κατά την ίδια περίοδο, θα πρέπει να προσέλθουν στις Γραμματείες των Τμημάτων υποδοχής για την κατάθεση των απαραίτητων δικαιολογητικών. Η υποβολή και ο έλεγχος των δικαιολογητικών των αιτούντων θα διενεργηθεί σύμφωνα με τα οριζόμενα στις υπ. αρ.

ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΚΥ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2018-19 (4-20/12/2019)

Δείτε  εδώ την πρόσκληση του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών σχετικά με χορήγηση προπτυχιακών υποτροφιών, ακαδημαϊκού έτους 2018-2019, σε Έλληνες/Ελληνίδες και αλλοδαπούς/-ές προπτυχιακούς/-ές φοιτητές και φοιτήτριες όλων των ελληνικών ΑΕΙ, οι οποίοι/-ες
- δεν είναι πτυχιούχοι/-ες ελληνικού ή αλλοδαπού ΑΕΙ

ΑΝΑΚΑΛΥΨΤΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΕ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή πρόκειται να επιλέξει τουλάχιστον 20.000 νέους και νέες που θα πρέπει να είναι 18 ετών στις 31 Δεκεμβρίου 2019, δηλαδή να έχουν γεννηθεί μεταξύ 1ης Ιανουαρίου 2001 και 31ης Δεκεμβρίου 2001, στους/στις οποίους/-ες θα χορηγήσει ταξιδιωτικές κάρτες για να ταξιδέψουν και να γνωρίσουν την Ευρωπαϊκή Ένωση από την 1η Απριλίου 2020 έως τις 31 Οκτωβρίου 2020, για μέγιστο χρονικό διάστημα ενός μήνα, εφόσον:

Εγγραφές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση των επιτυχόντων αθλητών για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι οι εγγραφές των παραπάνω επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης θα γίνουν από 19 μέχρι και 29 Νοεμβρίου 2019.

Για την εγγραφή τους, οι παραπάνω εισαγόμενοι/-ες στα Τμήματα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, καλούνται, μέσα σε αυτή την προθεσμία, να:

Εγγραφές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση των επιτυχόντων με σοβαρές παθήσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι οι εγγραφές των εισαγομένων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, με την ειδική κατηγορία ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, θα γίνουν από 4 μέχρι και 11 Νοεμβρίου 2019.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ECOLE NORMALE SUPERIEURE PARIS

H Ecole Normale Superieure (ENS) Paris προσφέρει 10 θέσεις ανά επιστημονικό πεδίο, με υποτροφία, σε φοιτητές/-τριες (2ου έτους σπουδών και άνω), τελειόφοιτους/-ες και πτυχιούχους/-ες πανεπιστημίων εκτός Γαλλίας για

Σελίδες