ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΛΕΤΟΝΙΑΣ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ, ΕΡΕΥΝΑ, ΘΕΡΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Σύμφωνα με το έγγραφο 26669/Ζ1/15.2.2018 του ΥΠΠΕΘ, η Λετονία προσφέρει σε Ελληνες και Ελληνίδες υποτροφίες για:

Α.  Σπουδές, προπτυχιακού και μεταπτυχιακού επιπέδου, Α΄ και Β΄κύκλου

ΔΙΑΤΜΗΜΑΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ ΕΔΡΑΣ UNESCO ΑΠΘ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ

Δείτε  εδώ  τα θέματα εισηγήσεων του διατμηματικού μαθήματος "Σύγχρονα Παγκόσμια Προβλήματα και η Ευθύνη του Επιστήμονα: διεπιστημονικές προσεγγίσεις", το οποίο προσφέρεται ως ελεύθερη επιλογή σε προπτυχιακούς φοιτητές και σε προπτυχιακές φοιτήτριες όλων των Τμημάτων του ΑΠΘ, για το εαρινό εξάμηνο 2017-18.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΓΙΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ (16.4.-27.5.2018), ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ (5.3.2018), ΕΡΕΥΝΑ & ΓΛΩΣΣΑ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2018-19

Ενημερωθείτε σχετικά με τα προγράμματα υποτροφιών της Τουρκίας, ακ. έτους 2018-19, προς Έλληνες και Ελληνίδες, για

α) προπτυχιακές σπουδές, σε όλα τα επιστημονικά πεδία

β) μεταπτυχιακές σπουδές 2ου & 3ου κύκλου στον κλάδο Επιστήμης και Τεχνολογίας και στον κλάδο των Κοινωνικών Επιστημών

δ) εκμάθησης της τουρκικής γλώσσας, για δημοσίους υπαλλήλους και ακαδημαϊκούς

ε) έρευνας, για Υ.Δ.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΑΡΝΑΟΥΤΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ (7.3.2018)

Δείτε  εδώ  την ανακοίνωση του Ιδρύματος " Στρατηγός Μιχαήλ Αρναούτης" σχετικά με τη χορήγηση  μίας (1) υποτροφίας, για μεταπτυχιακές σπουδές Α΄ ή Β΄ κύκλου, σε χώρες της Ε.Ε. ή της Βορείου Αμερικής, για το ακαδημαϊκό έτος 2018 - 2019.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ HUMANITY IN ACTION

Η διεθνής ΜΚΟ Humanity in Action, με τη χορηγία του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, καλεί φοιτητές και φοιτήτριες, καθώς και πρόσφατους απόφοιτους και απόφοιτες, από οποιοδήποτε κλάδο σπουδών, με καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας, οι οποίοι/-ες ενδιαφέρονται να αποκομ

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΚΟΡΕΑΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ Α' & Β' ΚΥΚΛΟΥ (16.3.2018)

Σύμφωνα με τη ρηματική διακοίνωση της Πρεσβείας της Κορέας στην Αθήνα, η Δημοκρατία της Κορέας θα χορηγήσει δύο (2) υποτροφίες σε Έλληνες και Ελληνίδες, ηλικίας έως 40 ετών (1.9.2018), για την προγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών Α΄ και Β΄ κύκλου, σε οποιοδήποτε κλάδο και σε οποιοδήποτε από τα 64 ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευση

EUROSCIENCE OPEN FORUM 2018

Ενημερωθείτε εδώ για το Ανοιχτό Forum (ESOF) της Ένωσης Ευρωπαίων Ερευνητών (EuroScience), μία συνάντηση ανάμεσα στις επιστήμες, τις επιστήμες και την τέχνη, τον ακαδημαϊκό και τον επιχειρηματικό κόσμο, τους ειδικούς και το κοινό, η οποία θα διεξαχθεί, για το 2018, στην Τουλούζη της Γαλλίας, από 9 έως 14 Ιουλίου.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΤΩΝ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ (30.6.2018)

Σύμφωνα με το έγγραφο 488/29.1.2018, ο Δήμος Καλαβρύτων προκήρυξε το διαγωνισμό ποίησης "ΑΘΛΟΝ ΠΟΙΗΣΕΩΣ- ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΛΕΝΑ ΣΤΡΕΦΗ ΚΟΥΤΣΟΧΕΡΑ" για το καλύτερο λυρικό ποίημα με θέμα το Καλαβρυτινό Ολοκαύτωμα.

2η ΔΕΛΦΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (28.2.2018)

Το Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών διοργανώνει για 2η συνεχή χρονιά τη Δελφική Ακαδημία Ευρωπαϊκών Σπουδών,  ένα κύκλο εντατικών διεπιστημονικών σεμιναρίων, επικεντρωμένων στους τομείς των ανθρωπιστικών και κοινωνικών σπουδών, τα οποία απευθύνονται σε μεταπτυχιακούς/-ές (συμπεριλαμβανομένων των Υ.Δ.) αλλά και προπτυχιακούς/-ές φοιτητές και φοιτήτριες.

Σελίδες