ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ (FELLOWSHIP) ΓΙΑ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΟ ΦΙΛΕΛΛΗΝΙΣΜΟ (15.11.2020)

Δείτε εδώ την ανακοίνωση του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard, σχετικά με τη χορήγηση μίας (1) υποτροφίας (fellowship) για μεταδιδακτορική έρευνα στο θέμα του Φιλελληνισμού, με αφορμή τον εορτασμό 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2019-20 (31/12/2020)

Δείτε  εδώ το έγγραφο 124337/Ζ1/18.9.2020 του ΥΠΑΙΘ σχετικά με τις προϋποθέσεις συμμετοχής, τη διαδικασία αίτησης, τη διαδικασία ελέγχου των προϋποθέσεων (δικαιολογητικά), τα εξεταζόμενα μαθήματα και τους όρους καταβολής της υποτροφίας σε ό,τι αφορά διαγωνισμό για την ανάδειξη υποτρόφων, ακ.

Εγγραφές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση των επιτυχόντων με σοβαρές παθήσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021

Σύμφωνα με τη Φ.153/ 139238/Α5/13.10.2020 Απόφαση της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι εγγραφές των εισαγομένων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με την παραπάνω ειδική κατηγορία θα γίνουν από 15 μέχρι και 22 Οκτωβρίου 2020

Για την εγγραφή τους, οι εισαγόμενοι/ες  στα Τμήματα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης,  για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, καλούνται μέσα σε αυτήν την προθεσμία να:

ΒΡΑΒΕΙΑ ΕΣΤΙΑΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2019-20

Σύμφωνα με την από 30.9.20 επιστολή της ΕΣΤΙΑΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ σχετικά με τη χορήγηση χρηματικών βραβείων, σε παιδιά εν ενεργεία και συνταξιούχων ναυτικών, που φοίτησαν σε ΑΕΙ της Ελλάδας, το ακαδημαϊκό έτος 2019-20

Για τα δικαιολογητικά, την αίτηση, καθώς και την προθεσμία υποβολής αυτών, οι ενδιαφερόμενοι/-ες μπορούν να ανατρέχουν στην ιστοσελίδα της Εστίας ή να απευθύνονται αυτοπροσώπως σε αυτήν, στα κάτωθι:

Εγγραφές Επιτυχόντων Επαναληπτικών Εξετάσεων Γ.Ε.Λ. & ΕΠΑΛ, ακ. έτους 2020-21

Σύμφωνα με τη Φ.251/135900/8.10.2020 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ, ορίστηκε προθεσμία εγγραφής των εισαγομένων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, οι οποίοι/-ες συμμετείχαν στις επαναληπτικές εξετάσεις των ΓΕΛ (Νέο & Παλαιό Σύστημα) και ΕΠΑΛ έτους 2020, από 9 μέχρι και 14 Οκτωβρίου 2020.

Διαδικασία ολοκλήρωσης εγγραφών πρωτοετών στο ΑΠΘ (8-15 Οκτωβρίου 2020)

Σας ενημερώνουμε ότι την περίοδο 8-15 Οκτωβρίου θα ολοκληρωθεί η διαδικασία εγγραφής σας στο ΑΠΘ.

1ο ΒΗΜΑ:

Θα λάβετε από το ΑΠΘ ένα μήνυμα (SMS) προκειμένου να καταχωρήσετε από 8-15 Οκτωβρίου τα στοιχεία σας στην πλατφόρμα ηλεκτρονικών υπηρεσιών του ΑΠΘ, η οποία θα είναι διαθέσιμη μετά τις 12.00 μ.

2ο ΒΗΜΑ:

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΡΛΣΡΟΥΗΣ

Το Ινστιτούτο Τεχνολογίας της Καρλσρούης (Karlsruhe Insititute of Technology-KIT), εταίρος του ΑΠΘ στο θεσμό του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου EPICUR, κοινοποίησε πρόσκληση υποβολής προτάσεων Υποτροφιών Αριστείας (International Excellence Grants-IEG) για συμμετοχή ερευνητών της αλλοδαπής, οποιουδήποτε κλάδου, σε ερευνητικά project μελών του διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού του.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΣΛΟΒΑΚΙΑΣ ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Σύμφωνα με το έγγραφο 124344 /Z1/18.9.2020 του ΥΠΑΙΘ, το Σλοβακικό Ίδρυμα Ακαδημαϊκών Πληροφοριών (Slovak Academic Information Agency-SAIA) προκήρυξε πρόγραμμα υποτροφιών υποστήριξης κινητικότητας για α) φοιτητές και φοιτήτριες (προπτυχιακοί/-ές που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 5 εξάμηνα σπουδών, μεταπτυχιακοί/-ές ,Υ.Δ.),  β) ακαδημαϊκούς/-ές διδασκάλους και διδασκάλισσες, ερευνητές/-ήτριες και καλλιτέχνες/καλλιτέχνιδες, οι οποίοι/-ες έχουν προσκληθεί από δημόσιο, ιδιωτικό ή κρατικό ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδε

Σελίδες