Συμπληρωματικοί ονομαστικοί πίνακες αιτούντων μετεγγραφή

α) Συμπληρωματικός ονομαστικός πίνακας αιτούντων μετεγγραφή για το Ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, όπως αυτός κυρώθηκε με την υπ. Αριθμ Πρωτ. 6595/Ζ1 /17-01-2020 Υ.Α. και αφορά σε φοιτητές που έχουν εισαχθεί στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ως πάσχοντες από σοβαρές παθήσεις, και: β) Συμπληρωματικός ονομαστικός πίνακας αιτούντων μετεγγραφή, όπως αυτός κυρώθηκε με την υπ. Αρ. Πρωτ.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΤΩΝ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ (30.6.2020)

O Δήμος Καλαβρύτων προκήρυξε το διαγωνισμό ποίησης "ΑΘΛΟΝ ΠΟΙΗΣΕΩΣ- ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΛΕΝΑ ΣΤΡΕΦΗ ΚΟΥΤΣΟΧΕΡΑ" για το καλύτερο λυρικό ποίημα με θέμα το Καλαβρυτινό Ολοκαύτωμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ HUMANITY IN ACTION (2020)

Η διεθνής ΜΚΟ Humanity in Action, με τη χορηγία του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, καλεί Έλληνες και Ελληνίδες, φοιτητές και φοιτήτριες όλων των επιπέδων σπουδών, καθώς και πρόσφατους απόφοιτους και απόφοιτες (2018, 2019), από οποιοδήποτε κλάδο σπουδών, με καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας, οι οποίοι/-ες ενδιαφέρονται να αποκομίσουν μια διεθνή εμπειρία σε θέματα διακρίσεων, μειονοτήτων και ανθρωπίνων δικαιωμάτων και να αποκτήσουν τεχνογνωσία πάνω

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΓΛΩΣΣΑΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑΣ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ DARMASISWA (2.3.2020)

Δείτε την ανακοίνωση της Πρεσβείας της Ινδονησίας στην Ελλάδα, στην αγγλική και ελληνική γλώσσα, σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών Darmasiswa για την εκμάθηση  της Ινδονησιακής γλώσσας (Bahasa Indonesia) ή/και των παραδοσιακών τεχνών της χώρας (χοροί, κουκλοθέατρο, μουσικά όργανα, ζωγραφική, τέχνη μπατίκ, χειροτεχνία, γλυπτική, μαγειρική), συμπεριλαμβανομένων προγραμμάτων βοτανικ

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ Υ.Δ. ΝΟΜΙΚΗΣ / ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΤΑΝΙΑ ΙΤΑΛΙΑΣ (31.1.2020)

Δείτε  εδώ την πρόσκληση του Πανεπιστημίου της Κατάνια Ιταλίας σχετικά με 2 υποτροφίες προς αλλοδαπούς (μη Ιταλούς) Υ.Δ. Νομικής για πραγματοποίηση έρευνας ενός έτους στο Τμήμα Νομικής του εν λόγω Πανεπιστημίου.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ METAΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Β' & Γ΄ΚΥΚΛΟΥ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2016-17 (5/2 έως 5/4 2020)

Δείτε  εδώ την προκήρυξη ανάδειξης υποτρόφων, με  διαγωνισμό, για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου),  ακ. έτους 2016-17, σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, αναγνωρισμένα από το ΔΟΑΤΑΠ, προς οικονομικά αδύναμους πτυχιούχους Πανεπιστημίων της Ελλάδας, από τα έσοδα του κληροδοτήματος ΚΩΝ/ΝΟΥ ΒΕΛΛΙΟΥ, ως εξής:

«ΓΕΩΡΓΙΑΝΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ»: ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΗΝ ΤΥΦΛΙΔΑ ΓΕΩΡΓΙΑΣ (27.2.2020)

Δείτε  εδώ την ανακοίνωση του Εθνικού Κέντρου Χειρογράφων Korneli Kekelidze της Γεωργίας, σχετικά με χρηματοδοτούμενη συμμετοχή στο 6ο Διεθνές Θερινό Σχολείο, με τίτλο «Georgian  Manuscript», που διοργανώνει στις εγκαταστάσεις του στην Τιφ

ΒΡΑΒΕΙΟ "ΒΙΡΓΙΝΙΑ ΜΑΝΑΣΑΚΗ" ΓΙΑ Υ.Δ. (31.12.2019)

Δείτε  εδώ  την προκήρυξη του 2ου Βραβείου "Βιργινία Μανασάκη" του Ενιαίου Συνδέσμου Διαχείρισης Απορριμάτων Κρήτης (ΕΣΔΑΚ), που απευθύνεται σε Υ.Δ. ελληνικών ΑΕΙ, των οποίων η χρονολογία ορισμού της τριμελούς συμβουλευτικής επιτροπής να είναι μετά την 1η Οκτωβρίου 2014.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΔΙΪΔΡΥΜΑΤΙΚΗΣ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΜΕ ΣΥΝΕΠΟΠΤΕΙΑ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΗΣ (31.1.2020)

Δείτε  εδώ την πρόσκληση του Ελεύθερου Πανεπιστημίου του Βερολίνου (Freie Universitat Berlin-FUB), το οποίο από κοινού με το Κρατικό Πανεπιστήμιο της Αγίας Πετρούπολης (St. Petersburg State University-SPbU) διαθέτουν 2 θέσεις για εκπόνηση κοινής (joint) μεταδιδακτορικής έρευνας σε οποιοδήποτε επιστημονικό πεδίο και σε θεματικές που είτε θεραπεύονται και από τα δύο ιδρύματα είτε αλληλοσυμπληρώνονται μεταξύ τους.

Σελίδες