Υποτροφίες

ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΗ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ- ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "MAKE OUR PLANET GREAT AGAIN" (MOPGA -5.7.2020)

Δείτε εδώ πληροφορίες για το πρόγραμμα Make Our Planet Great Again που αφορά στην εκπόνηση μεταδιδακτορικής έρευνας σε γαλλικό ίδρυμα υποδοχής, το οποίο θα χρηματοδοτηθεί από τη γαλλική κυβέρνηση με 50.000 ευρώ ανά ερευνητή/-τρια, για χρονικό διάστημα 12 μηνών.

Οι υποψήφιοι/-ες, Ελληνίδες/Έλληνες, θα πρέπει να είναι κάτοχοι διδακτορικής διατριβής όχι παλαιότερης των 5 ετών κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ & ΕΚΠΟΝΗΣΗ Δ.Δ. (15.4.2020)

Σύμφωνα με το έγγραφο 39165/Ζ1/19.3.2020 του ΥΠΑΙΘ, το Συμβούλιο Υποτροφιών της Λαϊκής Δημοκρατίας Κίνας (CSC) ανακοίνωσε πρόγραμμα υποτροφιών, ακ.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ "GO STYRIA" ΣΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ GRAZ, ΑΥΣΤΡΙΑ) – 21/24.4.2020

Δείτε  εδώ  το πρόγραμμα υποτροφιών της επαρχίας Styria της Αυστρίας, σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο του Graz, για την υποστήριξη της κινητικότητας μεταπυχιακών φοιτητών/-τριών και ερευνητών/-τριών κατόχων Δ.Δ., ακ. έτους 2020-21

Η υποτροφία χορηγείται για 4 μήνες κατ' ανώτατο όριο.

Η υποτροφία αφορά

ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ ΣΤΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ (26.3.2020)

Σύμφωνα με μήνυμα του Διευθυντή της Έδρας του Ευρωπαϊκού Χώρου Έρευνας για την Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, έχουν προκηρυχθεί, στο πλαίσιο του προγράμματος "Mnemosyne" (EU H2020 ERA Chair ‘Mnemosyne Project’)

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΟΛΩΝΙΑΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2020-21 (15.6.2020)

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΕΣΘΟΝΙΑΣ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΘΕΡΙΝΑ/ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2020-21 (ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΑΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)

Δείτε  εδώ το πρόγραμμα υποτροφιών του Υπουργείου Παιδείας και Έρευνας της Εσθονίας (Ίδρυμα Αρχιμήδης), για Έλληνες και Ελληνίδες υπηκόους, στο πλαίσιο Διμερών Συμφωνιών, για το ακαδημαϊκό έτος 2020-21, ως εξής :

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ Υ.Δ.: Viadrina International Program for Graduates (VIP) -19.4.2020

Δείτε  εδώ την πρόσκληση του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Viadrina της Φρανκφούρτης (Oder) σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών έρευνας για Υ.Δ. (Viadrina International Program-for Graduates, VIP), υποστηριζόμενο από τη Γερμανική Υπηρεσία Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD).

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ, ΕΚΠΟΝΗΣΗ Δ.Δ., ΕΡΕΥΝΑ (24.4.2020)

Δείτε  εδώ την προκήρυξη του Ιδρύματος Παιδείας & Ευρωπαϊκού Πολιτισμού (ΙΠΕΠ) σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών ακ. έτους 2020-21, με χορήγηση εφάπαξ οικονομικής ενίσχυσης, που αφορά σε:

- Μεταπτυχιακές Σπουδές, για πτυχιούχους/-ες ή τελειόφοιτους/-ες, οι οποίοι/-ες μπορούν να υποβάλλουν στο Ιδρυμα βεβαίωση περάτωσης σπουδών και τελική αναλυτική βαθμολογία έως την 1η Ιουνίου 2020 ή Εκπόνηση Διδακορικής Διατριβής, στην Ελλάδα (6 θέσεις, 6000 ευρώ έκαστη),

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΩΝ ΙΑΠΩΝΙΑΣ (JAUW)

Η Ενωση Γυναικών Πανεπιστημιακών Ιαπωνίας (Japanese Association of University Women - JAUW) προσφέρει δύο (2) υποτροφίες σε γυναίκες, κατόχους μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών (Master's) και άνω, ηλικίας έως 45 ετών, για την πραγματοποίηση έρευνας, διάρκειας 4 έως 6 μηνών, σε ερευνητικό/πανεπιστημιακό ίδρυμα της Ιαπωνίας.

Σελίδες