Υποτροφίες

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΛΕΤΟΝΙΑΣ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ, ΕΡΕΥΝΑ, ΘΕΡΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Σύμφωνα με το έγγραφο 26669/Ζ1/15.2.2018 του ΥΠΠΕΘ, η Λετονία προσφέρει σε Ελληνες και Ελληνίδες υποτροφίες για:

Α.  Σπουδές, προπτυχιακού και μεταπτυχιακού επιπέδου, Α΄ και Β΄κύκλου

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΓΙΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ (16.4.-27.5.2018), ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ (5.3.2018), ΕΡΕΥΝΑ & ΓΛΩΣΣΑ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2018-19

Ενημερωθείτε σχετικά με τα προγράμματα υποτροφιών της Τουρκίας, ακ. έτους 2018-19, προς Έλληνες και Ελληνίδες, για

α) προπτυχιακές σπουδές, σε όλα τα επιστημονικά πεδία

β) μεταπτυχιακές σπουδές 2ου & 3ου κύκλου στον κλάδο Επιστήμης και Τεχνολογίας και στον κλάδο των Κοινωνικών Επιστημών

δ) εκμάθησης της τουρκικής γλώσσας, για δημοσίους υπαλλήλους και ακαδημαϊκούς

ε) έρευνας, για Υ.Δ.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΑΡΝΑΟΥΤΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ (7.3.2018)

Δείτε  εδώ  την ανακοίνωση του Ιδρύματος " Στρατηγός Μιχαήλ Αρναούτης" σχετικά με τη χορήγηση  μίας (1) υποτροφίας, για μεταπτυχιακές σπουδές Α΄ ή Β΄ κύκλου, σε χώρες της Ε.Ε. ή της Βορείου Αμερικής, για το ακαδημαϊκό έτος 2018 - 2019.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΚΟΡΕΑΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ Α' & Β' ΚΥΚΛΟΥ (16.3.2018)

Σύμφωνα με τη ρηματική διακοίνωση της Πρεσβείας της Κορέας στην Αθήνα, η Δημοκρατία της Κορέας θα χορηγήσει δύο (2) υποτροφίες σε Έλληνες και Ελληνίδες, ηλικίας έως 40 ετών (1.9.2018), για την προγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών Α΄ και Β΄ κύκλου, σε οποιοδήποτε κλάδο και σε οποιοδήποτε από τα 64 ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευση

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΕΛΠΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2018-19 (27.4.2018)

Ο Όμιλος ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ανακοίνωσε τη χορήγηση επτά (7) υποτροφιών, σε Έλληνες και Ελληνίδες, πτυχιούχους Ελληνικών Πανεπιστημίων ή κατόχους ισότιμων τίτλων από εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού,  για την πραγματοποίηση μεταπυχιακών σπουδών, στο εξωτερικό (Η.Β., Η.Π.Α., Καναδάς, Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία, Ολλανδία), σε αγγλόφωνα προγράμματα, για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΦΟΠΛΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΕ ΤΟΜΕΙΣ ΣΧΕΤΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑ (31.3.2018)

Η Εταιρεία Κοινωνικής Προσφοράς Ελληνικού Εφοπλισμού ΣΥΝ-ΕΝΩΣΙΣ θα χορηγήσει πέντε (5) υποτροφίες για πραγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών Α΄ κύκλου, μονοετούς και πλήρους φοίτησης, σε τομείς σχετιζόμενους με τη ναυτιλία, σε πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού, για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019.

Οι υποτροφίες αφορούν σε κατόχους πτυχίου ΑΕΙ και ΤΕΙ της Ελλάδας ή ισοτίμου της αλλδοαπής, με βαθμό 7,5 και άνω, που έχουν γεννηθεί από το 1988 και μετά.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΣΧΟΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΗΜΙΟΥ BAPTIST ΤΟΥ HONG KONG (διαρκής)

Δείτε το πρόγραμμα υποτροφιών της Σχολής Οικονομικών του Πανεπιστημίου Baptist του Hong Hong για αλλοδαπούς (μη Κινέζους) φοιτητές και φοιτήτριες:

- στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών του στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (BBA)  πλήρους ή μερικούς απαλλαγής από τα δίδακτρα του α' εξαμήνου σπουδών, με δυαντότητα ανανέωσης

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ MATSUMAE ΣΕ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΥ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ (31.8.2018)

Δείτε την προκήρυξη του Ιδρύματος MATSUMAE, σχετικά με πρόγραμμα χορήγησης υποτροφιών σε κατόχους διδακτορικής διατριβής, ηλικίας έως 49 ετών, για την πραγματοποίησης έρευνας, διάρκειας 3 έως 6 μηνών, για το διάστημα μεταξύ Απριλίου 2019 και Μαρτίου 2020, στην Ιαπωνία. Προβλέπονται 20 θέσεις διεθνώς.

Σελίδες